Menu
Promocje
EssentiALA Pure Essence 12 x 120 ml
EssentiALA Pure Essence 12 x 120 ml
588,00 zł 488,00 zł
szt.
essentiALA Pure Essence 2x120 ml
essentiALA Pure Essence 2x120 ml
98,00 zł 88,00 zł
szt.
essentiALA Pure Essence 4x120 ml
essentiALA Pure Essence 4x120 ml
196,00 zł 171,00 zł
szt.
essentiALA Pure Essence 8x120 ml
essentiALA Pure Essence 8x120 ml
392,00 zł 337,00 zł
szt.
Ciąża i karmienie piersią a kwasy Omega-3. Co zamiast oleju lnianego i tranu?
Ciąża i karmienie piersią a kwasy Omega-3

Czym są kwasy Omega-3?

Są to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, podstawowy budulec każdej błony komórkowej. Dzielą się one na kwasy pierwotne ALA oraz kwasy wtórne EPA i DHA. Kwasy pierwotne czyli ALA są pochodzenia roślinnego i są to jedyne niezbędne kwasy Omega-3, które muszą być dostarczane z pożywieniem i których organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć. Inaczej jest w przypadku EPA i DHA, które to jako kwasy wtórne organizm syntetyzuje sam - oczywiście przy odpowiedniej podaży kwasów pierwotnych. Ocenia się, że organizm wytworzy dokładnie tyle DHA i EPA ile potrzebuje, a proces ten nazywany jest konwersją. Wynosi średnio 10-11% (tyle organizm wytworzy kwasów wtórnych z pierwotnych), choć w przypadku kobiet karmiących może wynieść nawet ponad 20%.


 

Za co odpowiadają kwasy Omega-3?

Są to jedne z najważniejszych składników odżywczych, jak już wyżej wspomnieliśmy to podstawowy budulec każdej błony komórkowej. W czasie ciąży kwasy Omega-3 kształtują między innymi rozwój mózgu i wzroku u płodu. W okresie niemowlęcym Omega-3 odpowiadają między innymi za rozwój intelektualny, koordynację ruchową oraz umiejętność skupiania uwagi. Ale nie tylko, ponieważ oprócz wpływu na układ nerwowy mają ogromne znaczenie dla prawidłowego działania układu krążenia i immunologicznego. Zakres działania jest bardzo szeroki, a funkcje przeciwzapalne są wciąż w centrum zainteresowania środowiska naukowego.

W czasie ciąży i w okresie niemowlęcym, podczas karmienia piersią to matka jest jedynym źródłem kwasów Omega-3 dla dziecka.

Dlatego matki powinny pamiętać, by w ich diecie obecne były kwasy Omega-3. Dlaczego? Ponieważ przechodzą one wraz z mlekiem matki do dziecka, dzięki temu maluszek otrzymuje niezbędną dla niego porcję.

Jeśli dieta nie pokrywa w pełni zapotrzebowania – dodatkowa, zewnętrzna suplementacja bywa jedynym sposobem uzupełnienia niezbędnej ilości.


 

Gdzie można zaleźć niezbędne kwasy Omega-3

Niezbędne, czyli pierwotne, czyli kwasy ALA - a nie promowane szeroko DHA i EPA (które są kwasami wtórnymi, które organizm potrafi sam syntetyzować).
Można je znaleźć między innymi w orzechach włoskich, szpinaku czy groszku. Najwięcej jednak ilościowo znajduje się go w oleju lnianym. Olej lniany ma jednak również wady - przede wszystkim jest bardzo kaloryczny, zawiera glicerol. Olej lniany również bardzo szybko się utlenia, bardziej wówczas szkodząc niż pomagając. Nieczęsto już ten stojący na półce w sklepie bywa utleniony, co objawia wie charakterystycznym rybim zapachem po otwarciu butelki.

Olej lniany (również olej lniany Budwigowy) z powodzeniem można zastąpić jego nowoczesną wersją, znacznie zdrowszą i wygodniejszą w użytkowaniu tj estrami oleju lnianego.

Wtórne kwasy Omega-3 są zawarte np w tranie. Ze względu na zanieczyszczenie mórz i oceanów m.in metalami ciężkimi, suplementacja tranem staje pod coraz większym znakiem zapytania. Ponadto oleje rybie i tran bardzo łatwo ulegają utlenieniu (stąd ten rybi zapach a po spożyciu nieprzyjemne „odbijanie rybą”.


 

Czym są estry oleju lnianego?

Oprócz zawartości kwasów Omega-3 len bogaty jest w niezdrowe, trujące i szkodliwe substancje zwane antyatraktantami, takie jak: amigdalina, limaryna, grupa cyjankowa (flawonoidy cyjanogenne). Ponadto len oczyszcza glebę z zanieczyszczeń (np z pestycydów), co finalnie może trafić do oleju lnianego. Już sama Dr Budwig miała świadomość, że oprócz dobroczynnego działania oleju lnianego ze względu na ilość kwasów Omega-3, jego codzienne jego spożywanie obciąża wątrobę i nerki. Próbowała więc znaleźć rozwiązanie, które ograniczałoby niekorzystny wpływ zanieczyszczeń z oleju lnianego w diecie pacjentów, stąd pomysł na stosowanie białek serwatkowych oraz twarogu. Przygotowana pasta budwigowa zmniejszała wchłanianie niezdrowych związków i poprawiała konwersję ALA do DHA I EPA.


Dzisiaj, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw oleju lnianego nie ma konieczności łączenia go z twarogiem (jak w paście budwigowej), ponieważ estry oleju lnianego pozbawione są szkodliwych frakcji a to tego dużo łatwiej się wchłaniają.

Proces estryfikacji polega na usunięciu ciężkiego i kalorycznego glicerolu oraz, przy pomocy czystej wody wypłukaniu szkodliwych substancji takich jak flawonoidy cyjanogenne, czy pozostałości środków ochrony roślin. Cały proces odbywa się w ochronnej atmosferze pozbawionej tlenu. Jest to bardzo ważne, ponieważ kwasy Omega są wrażliwe na działanie tlenu, pod jego wpływem rozpadają się delikatne wiązania i Omega traci swoje cenne właściwości prozdrowotne.

różnice


 

Dlaczego warto stosować estry oleju lnianego?

Aby dostarczyć odpowiednią ilość Omega-3 z oleju lnianego, trzeba dziennie spożyć 6-8 łyżek, co dostarcza ogromną ilość kalorii. W przypadku chęci pozbycia się dodatkowych kilogramów pozostałych po ciąży, kalorie te mogą zaprzepaścić możliwość powrotu do swojej wagi.

essentiALA to czysta esencja kwasów Omega-3 w postaci mono-estrów i dzienna dawka Omega-3 to tylko 32 kcal.

Estry oleju lnianego essentiALA są bardzo proste w użyciu. Dla dorosłej osoby już 4ml preparatu zaspokaja ilość niezbędną na 1 dzień (2000 mg Omega 3). W zależności od konwersji - jak już wyżej pisaliśmy - w przypadku kobiet karmiących może to 10-20%, zapewnia to min 200-400mg Omega 3 EPA/DHA, czyli w zupełności zapewni odpowiednią ilość i dla mamy jak i dla dziecka. I co najważniejsze, to ilość EPA/DHA, które organizm wyprodukuje sobie sam - dokładnie wtedy gdy mu jest potrzebne i dokładnie tyle ile uzna za konieczne!

 

kup teraz

 

omega

Blog o zdrowiu
Wiedzieć więcej by wybierać mądrze. Dla zdrowia.
Omega-3 ALA

 Omega-3 - warto wiedzieć, ale nie wiadomo kogo zapytać.

Wiele mitów krąży wokół kwasów Omega-3. Które są lepsze? Które zdrowsze. Czym różni się ALA od DHA i EPA. No i co to jest konwersja.


 

Bestsellery
essentiALA Pure Essence 120 ml
essentiALA Pure Essence 120 ml
49,00 zł
szt.
essentiALA Pure Essence 2x120 ml
essentiALA Pure Essence 2x120 ml
98,00 zł 88,00 zł
szt.
essentiALA Pure Essence 4x120 ml
essentiALA Pure Essence 4x120 ml
196,00 zł 171,00 zł
szt.
essentiALA Pure Essence 8x120 ml
essentiALA Pure Essence 8x120 ml
392,00 zł 337,00 zł
szt.
Krem regeneracyjny z Omega-3 150 ml
Krem regeneracyjny z Omega-3 150 ml
77,00 zł
szt.
Krem regeneracyjny z Omega-3 50 ml
Krem regeneracyjny z Omega-3 50 ml
57,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl